Cel

Cel: zacznij od określenia celu badania. Co ma być konkretne badane. Badanie statystyczne to nie seria przypadkowych pytań a potem “policzenie procentów”…

Badamy wypalenie zawodowe, satysfakcję, stres czy kompetencje/umiejętności w pewnej dziedzinie. Zwykle chcemy wiedzieć od czego zależą badane przez nas czynniki, np czy stres zależy od stażu a wypalenie od płci.

W skrócie: badamy (czy istnieją) zależności między parami zmiennych.

Pomiar

Jak ustalimy co ma być badanie zastanawiamy się jak ma być zmierzone to co chcemy badać.

Musimy wybrać po pierwsze rodzaj skali pomiarowej. Czy będzie to skala nominalna (N), porządkowa (P) czy liczbowa (L).

Skala N jest nieliczbowa. Skala P może od biedy być traktowana jako liczbowa.

Niektóre wielkości mają oczywistą skalę: waga w kilogramach (L), wzrost w latach (L), staż w latach (L), wykształcenie.

Inne mierzone są w mniej oczywisty sposób.

Postawy zwykle mierzy się za pomocą serii zdań/pytań (zwanych inwentarzem lub też skalą–co może być mylące), z którymi ankietowany ma się zgodzić lub nie wybierając odpowiedź spośród wariantów: zdecydowanie-się-nie-zgadzam … zdecydowanie-się-zgadzam.

Indywidualne pytania w takich skalach są porządkowe. Przykładowo w wariancie zdecydowanie-się-nie-zgadzam/nie-zgadzam się/anie się nie zgadzam ani się zgadzam/zgadzam się/ … zdecydowanie-się-zgadzam mamy 5 wartości, które można zamienić (przekodować) na rangi 1,2,3,4,5

Można zsumować (albo uśrednić) rangi dla wszystkich pytań mierzących postawę w ten sposób ostatecznie mierząc wartość postawy w skali L.

Kompetencje mierzy się podobnie za pomocą testu wyboru. Odpowiedzi na poszczególne pytania sumujemy. Np. błędnym odpowiedziom można przypisać 0 a poprawnym jeden w teście jednego wyboru. Wynik testu jest oczywiście liczbą.

Przekodowanie danych surowych (odpowiedzi)

Przykład skala strachu:

Analiza wstępna

Analiza badanych respondentów (nie może być celem samym w sobie)

Analizujemy dane społeczno-demograficzne: płeć, wiek, staż, wykształcenie.

Dla wartości nominalnych/porządkowych liczymy udziały (potocznie: procenty) oraz liczebności. Wynik przedstawiamy w tablicach. Rysujemy wykresy słupkowe (lub kołowe jak ktoś musi)

Dla wartości liczbowych liczymy miary średnie i rozproszenia (mediana, średnia, kwartyle, odchylenie standardowe, rozstęp ćwiartkowy); rysujemy histogram

Analiza zasadnicza

Czyli weryfikacja postulowanych zależności

Podsumowanie