Dostępne na stronie (https://rpubs.com/staszkiewicz/cw_0_PL)

Piotr Staszkiewicz

Piotr Staszkiewicz
Piotr Staszkiewicz

Nagrywanie i rejestrowaie zajęć i wykładów

NIE WYRAŻAM ZGODY NA JAKĄKOLWIEK FORMĘ UTRWALANI/NAGRYWANIA ZAJĘĆ LUB WYKŁADÓW. Zakaz ten dotyczy także rejestracji dla celów prywatnych. Można notować odręcznie.

Warunki zaliczenia przedmiotu

Ocena końcowa z zajęć jest wystawiana na podstawie skali punktowej:

  • 0-20 niedostateczna bez względu na liczbę punktów z zajęć
  • 20-39 niedostateczna (2)
  • 40-59 dostateczna (3)
  • 60-69 dostateczna plus (3,5)
  • 70-79 dobra (4)
  • 80-89 i zad1 lub zad2 powyżej 40% lub [zad 3] powyżej 40% - dobra plus (4,5)
  • 90 i dwa z trzech zadań powyżej 40% możliwych punktów ocena bardzo dobra (5)
  • powyżej 99 - rekomendacja dla biznesu - na życzenie.
  • powyżej 119 - rekomendacja do badań - na życzenie.

Z uwagi na brak podręcznika po polsku przyznaje się punkty za obecność na zajęciach (dzienni 1 pkt za zajęcia, zaoczni 2 pkt.). Punkty za obecność i aktywność zdobywa się na zajęciach lub po wykonaniu zadań lub ćwiczeń. Punkty zdobyte na zajęciach dodaje się do egzaminu w I terminie pod warunkiem wykonania zadania obowiązkowego i uzyskania z niego przynajmniej 30% możliwych punktów. Punktów za ćwiczenia nie dodaje sie do wyniku egzaminu w II terminie. Prowadzący może wg własnego uznania podwyższyć ocenę studentowi. Student nie może być penalizowany poprzez negatywną intepretację reguł prowadzenia zajęć.

Są trzy terminy egzaminu: zerowy (zawodowy), pierwszy i drugi.

Egzamin zerowy jest realizowany w trybie o podniesionej skali trudności. Prawo do oceny egzaminu w trybie zawodowym mają Ci studenci(tki), którzy w przeddzień egzaminu zgromadzili co najmniej 30 punktów. Egzamin zawodowy jest punktowany od 0 do 100 punktów, osoba, która zdobyła 50 pkt - otrzymuję ocenę bardzo dobrą z przedmiotu. Punkty z egzaminu zerowego nie wilicza się do punktacji zajęć i egzaminów w terminach dziekańskich. Przy ocenie egzaminu zawodowego nie są brane pod uwagę punkty za aktywność i obecność. Można uzyskać jedynie ocenę bardzo dobrą. Osoba, która uzyskała najwięcej punktów, spośród tych którzy nie osiągnęli granicy 50 punktów, może zostać zwolniona z egzaminu w pierwszym terminie. O takiej decyzji, przed dniem egzaminu, zostanie poinformowana e-mailem w niezbędniku oraz wstawieniem oceny bardzo dobrej w pierwszym terminie (tzw. lucky looser).

Egzamin zawodowy 15 pytań scenariuszowych po 2 pkt.lub zadanie sytuacyjne za 30 pkt, 1 zadanie sytuacyjne 30 punktów, 2 zadania sytuacyjne 20 punktów, czas 3 h.

Osoby, które otrzymały ocenę bardzo dobrą z egzaminu zawodowego otrzymują domniemaną zgodę na: seminarium licencjackie, magisterskie i doktorskie. Osoby, które zdały egzamin zawodowy oraz otrzymały co najmniej 100 punktów łącznie tj. z egzaminu i aktywności mogą wystąpić o rekomendacje na rynek. Te osoby, które otrzymały łącznie 120 punktów mogą wystąpić o rekomendacje badawczą.

Egzamin w terminie I i II:

Forma egzaminu: scenariusz do zadań zamkniętych lub tylko zadania zamknięte 30 punktów, dwa zadania sytuacyjne jedno 30 puntów, jedno 40 pkt czas 1h 30 minut lub ekwiwalent.

Przy czym jedno zadanie wybierane jest ze zbioru zadań.

Egzamin w niezbędniku w trybie wyświetlania pojedynczych pytań. W przypadku zbieżności odpowiedzi pow. 80% wskaźnika podobieństwa odpowiedź nie jest oceniana. W przypadku zastoswowania do rozwiązania zadań API/AI np. chatboata GPT3 - egzamin jest anlulowany bez prawa uwzglednienia punktów za aktywność w kolejnych podejściach.

Egzamin w 70% obejmuje treści praktyczne i zawodowe w 30% teoretyczno-naukowe. Treści teoretyczno-naukowe są egzaminowane na podstawie publikowanej w niezbędniu tzw. “reading list” - listy artykułów naukowych do przeczytania.

Ścieżka na PhD

Studenci rozważający karierę naukową lub mieszaną mogą skorzystać z projektu pisania artykułów naukowych. Na zadane tematy studenci piszą artykuł naukowy do 14 000 słów. Spotykają się na 4 spotkaniach każde po 5 punktów. Artykuł podlega 3 krotnemu sprawdzeniu przez prowadzącego. Na ostatnim 4 sprawdzeniu przyznawane są punkty od 0 do 100. Projekty, które otrzymają powyżej 49 punktów mogą być dalej rozwijane do artykułu naukowego we współpracy z prowadzącym a autorzy uzyskują zwolnienie z egzaminu z oceną bardzo dobrą oraz paper development grant for paper submission fee. Udział w ścieżce PhD nie wyklucza udziału w normalnych zajęciach (możliwość akumulacji punktów), student w każdej chwili może zrezygnować ze ścieżki PhD.

Ćwiczenia

Na ćwiczeniach można zdobyć maksymalnie 45 punktów z zadań i nieograniczoną liczbę punktów za aktywność. Punkty za aktywność przyznaje prowadzący w wpisuje do konta e-sgh po zajęciach. Potencjalne reklamacje są możliwe najpóźniej do kolejnych zajęć i muszą być zgłoszone e-mailem, z sytemu e-sgh lub ustnie przed kolejnymi zajęciami.

Ćwiczenia są prowadzone z w wykorzystaniem RStudio i języka programowania R. Wcześniejsza wiedza w tym zakresie nie jest wymagana zajęcia są prowadzone “od początku”.

W czasie zajęć będzie przeprowadzone jedno kolokwium w systemie niezbędnik: maksymalna liczba możliwych punktów to 10.

Zadanie obowiązkowe

Podczas semestru jest realizowane zadanie obowiązkowe za 10 pktów. Polega ono na przgotowaniu regresji cytowań prac w zakresie rewizji finasowej. Dane do ćwiczeń zostaną przekazane na zajęciach. Metodlogia w artykule Staszkiewicz (2019). Studenci są przypisywani do zespołów przez prowadzącego. Projekt jest oddawany w trzech etapach w postaci linku do opbulikowanego dokumentu markup. Na zajęciach przedstawiają prezentację etapu w postaci prezentacji wygenerowanejw RStudio (beamer):

  1. Wybór populacji bazowej artyków oraz strategia identyfiacji max 3 pkt

  2. Obliczenie próby do analizy narracyjnej max. 3 pkt.

  3. Przedstawienie wyników analizy naracyjnej w układzie artykuł- pytanie badawcze - wkład - metoda - próba - ogranicznenia - dalsze badania. 3 pkt. +1 punkt za formę.

Autorzy projektów, którzy otrzymają co najmniej 3 pkt uzyskują prawo do przypisania punktów za aktywność do egzaminu. Autorzy, którzy otrzymują 6 pkt i powyżej, mogą kontynuować prace w formie pracy licencjackiej lub magisterskiej. Autorzy otrzumujący 8 pkt. i więcej mogą uczestniczyć, na swój wniosek, w przygotowaniu artykułu naukowego we współpracy z prowadzącym.

Zadania fakultatywne

Są trzy zadania semestralne fakultatywne po 10 punktów każde, możliwe do wykonania w zespołach o \[ liczbie- uczestników-maksymalnie = (liczba-osób-zapisanych-na-przedmiot)/5 \]- tą wartość prowadzący przedstawi na pierwszych zajęciach. Zespoły muszą zdefiniować i wskazać role uczestników oraz ich wkład w dzieło. Do osiągnięcia oceny dobry plus trzeba jedno zadanie zaliczyć na co najmniej 4 punkty, do oceny bardzo dobrej dwa zadania semestralne przynajmniej 4 pkt. Wszystkie zadania wykonane w ramach zajęć są według licencji Common Creative

CC
CC

Uznanie autorstwa 4.0 – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy.

Zadanie pierwsze zad1

Zadanie polega na nakręceniu w zespole klipu video z wywiadem z biegłym rewidentem lub partnerem audytowym, na wybrany temat obejmujący zakres syllabusu przedmiotu.

Szegółowa instrucja zawarta w załączniku publikacji Staszkiewicz i Szelągowskiej dostępnej także z poziomu Research Gate tutaj

Nagranie do 3 minut, ze wskazaniem składu zespołu, podziału ról i wkładu, oświadczeniu, że posiada się prawa autorskie do przedstawionego materiału. Wskazania na które zajęcia i w jakim semestrze został zrealizowany clip.

Nagrany clip należy wgrać do serwisu YouTube i przesłać niezbędnikiem link to nagrania.

Przykładowe prace z poprzednich lat dostępne są na YouTube (uwaga różne tematy) https://www.youtube.com/playlist?list=PLzZ6Amt6NqNEqkYhA8GYH6-SLY0ps_KD9

Max. 10 punktów

Zadanie drugie zad2

Polega na napisaniu modelu do oceny ryzyka nieodłącznego w oparciu albo o analizę sieciową albo analizę sentymentu. Zadanie piszemy w R Notebooku, i publikujemy w Rpubs. Plik .Rmd nazwany \(yyyy/NazwiskoLidera/SkrótPrzedmiotu.Rdm\) Przesyłamy do prowadzącego do oceny. w główce raportu: Imiona i nazwiska autorów z podziałem na role oraz z wkładem w projekt. Oświadczenie o nie naruszeniu praw autorskich. Oświadczenie o licencji CC dla projektu Oświadczenia na jakie zajęcia w którym roku i semestrze projekt był wykonany. Link do danych projektowych opublikowanych w otwartym repozytorium np. Menddeley data.

Zrealizowanie zadanie przekazujemy poprzez www.e-sgh.pl do prowadzącego poprzez moduł wyślij list do prowadzącego w liście załączamy: a) link do opublikowanej treści zadania b) plik Rdm c) link do repozytorium z danymi

D0 7 zajęć można obronić strategie modelowania na konsolacjach - wymagana prezentacja koncepcji - do zdobycia max. 3 pkt. W przypadku złożenia projektu w terminie do oceny maksyalna liczba punktów możliwych do przyznania 7 punktów.

Max. 7(bez obronY) -10 (z obroną) punktów.

Zadanie trzecie zad3

Proszę zrobić przegląd publikacji w czasopiśmie Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości w zakresie audytu za okres od 2015 do 2022 r.

Dane do ćwiczeń

Dane używane na zajęciąch to dane prywatne, studenci mogą korzystać z tych danych poza zajęciami na warunkach fair citation jedynie dla celów naukowych.

Dostęp do danych z Menddeley data pod linkiem

https://data.mendeley.com/datasets/46nygm6626/draft?a=746348dc-7bad-4116-b58c-4dddd27aa605

Pliki:

  • Bank.csv do replikacji danych z art
  • papers.rds - do zadania obowiązkowego
  • Substatnive.RData - do testów wiarygodności
  • Dobre_dane… - do replikacji regresji cytowań

Dane bibliometryczne w SGH

https://www.sgh.waw.pl/bazy-online-biblioteka-sgh

  • Web of Science
  • Scopus

Komputery

Na zajęciach studenci mają obowiązek posiadać urządzenie z dostępem do internetu. Sugeruje się laptop.

Sztuczna inteligencja

GTP3 proszę zarejestrować sie w piaskownicy https://platform.openai.com/playground

Generowanie przelądówek https://elicit.org/

Terminy

  1. Zadanie obowiązkowe zaliczanie w odstępach co 2 tygodnie między etapami. Terminy do wyboru dla studentów. Zliczamy w czasie zajeć. O chęci zaliczenia należy poinformować prowadzącego.Termin oddania wszystkich projektów nie później niż 8 stycznia 2024.
  2. Kolokwium po połowie zajęć (4 dla zaocznych, 7 dla dziennych)
  3. Zad 1 do 6 zajęć zaoczni, do 12 zajęć dzienni
  4. Zad 2 obrona po 5 zajęciach zaoczni, po 10 zajęciach dzienni.
  5. Egzamin zerowy w tygodniu następującym po ostatnich zajęciach w piątek od godz.17 do 20. (możliwa zamian na wniosek grup)
  6. Egzaminy I i II według harmonogramu dziekańskiego.

Instalacja softwaru

R i RStudio

Na zajęciach wykorzystujemy język programowania R z środowiskiem RStudio. Możemy korzystać albo z wersji desktopowej (polecane dla osób w relatywnie szybkim komputerem, po kontrolą typowego systemu operacyjnego np. Winodws, Linux), lub wersję w chmurze (niezależna sprzętowo, ale ograniczona pod względem udostępnianych zasobów) prostsza w instalacji.

  1. Instalacja desktopu->
  1. wpierw instalujemy język programowani ze strony projektu: https://cloud.r-project.org/
  2. natępnie intalujemy RStudio jako nakładkę z tej strony: RStudio https://www.rstudio.com/products/rstudio/download/ Proszę wybrać wersję bezpłatną

Dla osób mniej obeznaych z informatyką instruktarz wideo https://www.youtube.com/watch?v=cX532N_XLIs

2 Instalacja chmury -> Na tej stronie proszę się zalogować nie wymaga to żanych danych z kart kredytowych. Proszę wybrać bezpłatny typ konta dla studenta.

  1. Proszę tworzyć swoje projekty z kontrolą wersji GIT, oraz zarejestrować się na GITHubie

SuperMemo

Super Memo jest programem \(fash\) do przyspieszonej masowaj nauki pamięciowej. W wersji darmowej dostępny jest tutaj

Bazy do Super Memo do audytu dostępne są tutaj: Literatura uzupełniającaBaza super memo:Badanie Sprawozdań Finasowych, November 201, DOI: 10.17632/pr44zn3tc6.1 Należy sciągną bazę spakowaną w zipie, oraz rozpakować ją w folderze \(systems\) katalogu Super Memo.

Wersja angielska bazy pod super memo dostępna jest tutaj: Staszkiewicz, Piotr (2019), “Auditing Database (SuperMemo v15)”, Mendeley Data, V1, doi: 10.17632/zzv89fs8y7.1 https://data.mendeley.com/datasets/zzv89fs8y7/1

FreeMind

Software do mind mapingu, na zajęciach można korzystać z dowolnego narzędzia (jest ich dużo) prowadzący będzie wykorzystywał Free MindMap uwaga jego instalacja wymaga wpierw instalacji Javy

Citation managers

Mendeley (wycofywana funkcjonalność)

https://www.mendeley.com/search/ proszę sobie ściągną i zainstalować klienta lub Zetoro

Zetoro

https://www.zotero.org/ Zetoro jest stabilniejsze, i bardziej przyszłościowe, bo współpracuje z RStudio i markupem, acz mniej intuicyjnie. Dla osób, które zaczynają ze swoim pierwszym CM to być może lepszy wybór niż Mendely

Uwaga: proszę nie instlować komercyjnych managerów.

Analiza jakościowa

Maxqda

To tańszy zamiennik do Nvio. System do filowanai i zarządzania danymi jakościowym - bardziej intuicyjny niż pakiety w R, aczkolwiek o mniejszej elastyczności. Do zajęć można skorzystać z wersji freewarowej.

https://www.sgh.waw.pl/maxqda

Research Gate

Proszę się zarejestrować do Research Gate używając e-maila z domeny szkoły, macie tam Państwo duży zbiór bezpłatny artykułów naukowych, uwaga rejestracja możliwa jedynie przez e-maile z domeną naukową, chyba, że ktoś jest autorem artykułu naukowego. Na stronie autorskiej Staszkiewicz https://www.researchgate.net/profile/Piotr-Staszkiewicz znajdziecie Państwo dodatkowe materiały do zajęć oraz artykuł wykorzystywany na ćwiczeniach.

Literatura

Staszkiewicz, Piotr. 2019. “The Application of Citation Count Regression to Identify Important Papers in the Literature on Non-Audit Fees.” Managerial Auditing Journal 34 (1): 96–115. https://doi.org/10.1108/maj-05-2017-1552.