17 March, 2021

Uczenie

Uczenie

W psychologii - proces prowadzący do zmian w zachowaniu się osobnika, które nie zależą wyłącznie od funkcji jego receptorów i efektorów, zachodzą na podłożu indywidualnego doświadczenia i jeżeli nie odznaczają się trwałością to zawsze polegają na występowaniu elementów nowych w porównaniu z poprzedzającym je zachowaniem.

W biologii - proces nerwowy, prowadzący do przystosowawczych zmian zachowania się osobnika w wyniku jego doświadczenia życiowego.

Uczenie się jest możliwe dzięki plastycznym właściwościom układu nerwowego, tj zdolności do tworzenia i przechowywania śladów pamięciowych.

Uczenie

Uczenie się może być obowiązkowe (obligatoryjne) i dotyczy rzeczy, których każdy osobnik musi się nauczyć, np. cech swojego gatunku, niereagowania na bodźce nieistotne lub fakultatywne, ściśle związane z indywidualną sytuacją w jakiej znalazł się osobnik.

Uczenie - podział

Istnieje wiele rodzajów i form uczenia się, których klasyfikacja może być przeprowadzona według najrozmaitszych kryteriów. Wg jednego z nich uczenie można podzielić na cztery kategorie:

  1. polegające na modyfikacji percepcji,
  2. polegające na wytwarzaniu i modyfikowaniu osobniczych związków bodziec – reakcja,
  3. motoryczne,
  4. oparte o mechanizmy przeliczające i synchronizujące.

Osobnicza modyfikacja percepcji

Uczenie się percepycjne

W miarę życia osobniczego proste i początkowo jakby niezależne wrażenia występujące wskutek powtarzania się tego samego zestawu bodźców stopniowo prowadzą do takich zmian funkcjonalnych w analizatorach, że z czasem zestawy te są traktowane przez ustrój jako wzorce bodźcowe i wywołują jednorodne spostrzeżenia o cechach całościowych.

Uczenie się percepcyjne ma miejsce wówczas gdy bodziec złożony jest wzmacniany czynnikiem nagradzającym (np. pokarmem) albo bodźcem bólowym lub innym awersyjym, bądź też w czasie tzw uczenia utajonego, w którym nie ma konkretnego wzmocnienia

Uczenie utajone – przykład – szczury które wcześniej miały możliwość eksploracji labiryntu bez wzmocnienia, szybciej odnajdywały drogę do pokarmu, gdy ten został wyłożony w kolejnej fazie eksperymentu.

Uczenie percepcyjne ze wzmacnianiem przebiega przy udziale określonego popędu biologicznego (najczęściej głodu lub strachu) natomiast podłożem uczenia utajonego może być ciekawość.

Osobnicza modyfikacja percepcji

Wpajanie (imprinting)

Wpajanie jest szybkim rodzajem uczenia się, które w klasycznej formie wpajania przedmiotowego polega na poznaniu spostrzeganych zmysłowo cech obiektu, względem którego osobnik będzie wykonywał określone wrodzone, popędowe formy zachowania się.

Wpajanie charakteryzują łącznie następujące właściwości:

  1. jest to typ uczenia się bez wzmocnienia,
  2. może ono zajść tylko w okresie krytycznym,
  3. dla jego uskutecznienia wystarczy w odpowiednich okolicznościach zaledwie krótkotrwały kontakt ze źródłem bodźców,
  4. cechy obiektu wpajane są w związku ze ściśle określonymi reakcjami,
  5. efekt wpajania jest trwały i nieodwracalny, tzn danej reakcji nie można przekierunkować na inny zespół bodźców,
  6. przejawia się w preferowaniu obiektów o cechach wpojonych.

Osobnicza modyfikacja percepcji

Wpajanie (imprinting)

Najczęściej obiektem wpajania jest inny żywy osobnik, takie uczenie się więc ma konsekwencje społeczne. Występuje w dwóch formach: wpajania afiliacyjnego i seksualnego

Wpajanie afiliacyjne - zachodzi u młodych ryb pielęgnicowatych, piskląt zagniazdowników oraz wielu młodych ssaków – umożliwia uczenie się indywidualnych cech obiektu/osobnika wpajanego.

  • zagniazdowniki - do 13-16 godzin życia poza zarodkowego.
  • lis/pies - do 14 tygodni.
  • człowiek - 18 m-cy do 3 lat dziecko uczy się niezmienności matki (opiekunki). Jeśli w tym czasie jest wychowywane przez wiele osób, zwłaszcza kolejno zmieniających się, wyrasta z niego tzw. cygańskie dziecko, które lgnie do wszystkich.

żurawie

Osobnicza modyfikacja percepcji

Wpajanie (imprinting)

Wpajanie seksualne - dotyczy ogólnych cech osobnika płci przeciwnej – prowadzi do preferowania wzorca, który w odpowiednim czasie odegra rolę wyzwalacza seksualnego.

U człowieka - do 6 roku życia dzieci kształtują sobie wzorzec potencjalnego partnera seksualnego – eliminujący wpojone w odpowiednich warunkach cechy swego rodzeństwa i rodziców.

U ptaków - parę tygodni od momentu wyklucia.

Koza w okresie niespełna godziny po porodzie musi sobie wpoić woń swego potomstwa, co następnie zapobiega jego odrzuceniu, nawet po trzygodzinnym odłączeniu od matki. Dzięki wpajaniu cech chemicznych ryby pielęgnicowate odróżniają wychowane w pysku młode od obcego narybku.

Osobnicza modyfikacja percepcji

Wpajanie (imprinting)

Wpajanie topograficzne - podobne w przebiegu do wpajania afiliacyjnego, utrwala wygląd ojczystego terenu; na tym opiera się przywiązanie do tego terenu u gatunków filopatrycznych. Fizjologiczny mechanizm wpajania jest jak dotąd nieznany, uważa się że wpajanie jest uczeniem obligatoryjnym.

Nabywanie i modyfikowanie związku bodziec-reakcja

Przywykanie i uwrażliwianie

Przywykanie (habituacja) – stopniowe zmniejszanie się i zanik reakcji (np. orientacyjnej) na często powtarzający się bodziec po którym nie następuje ważne wydarzenie. Występuje szeroko w świecie zwierząt, a u kręgowców wyższych, w tym człowieka odgrywa ważną rolę w procesach uwagi. Habituacja zabezpiecza zwierzęta przed reagowaniem na zbędne bodźce. W mechanizmie obrony przed wrogami przywykanie należy do uczenia obligatoryjnego, modyfikuje bowiem odpowiedni wrodzony mechanizm wyzwalający, powodując że staje się on bardziej specyficzny.

Nabywanie i modyfikowanie związku bodziec-reakcja

Przywykanie i uwrażliwianie

Uwrażliwianie - u zwierząt (i człowieka) często związane z uwrażliwianiem krzyżowym, wg teorii "gateway drug effect" - przyjmowanie pewnych środków zwiększa prowdopodobienstwo przyjmowania innych, np szczury podające sobie cukier chętniej też sięgają po środki odurzające.

Herman JP (2013) Neural control of chronic stress adaptation. Frontiers in behavioural neuroscience. 7(61):61,doi:10.3389/fnbeh.2013.00061

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Metoda prób i błędów

Uczenie się metodą prób i błędów: najczęściej stosowane w wytwarzaniu w warunkach laboratoryjnych warunkowych odruchów. Uczenie się polega na eliminowaniu ruchów nieskutecznych (błędnych), utrwalaniu zaś tych, które doprowadziły do „pożądanego” efektu. W początkowej fazie, np. gdy zwierzę znajdzie się w nieznanym sobie terenie, wykonuje działania należące do jego behawioralnego repertuaru aż jedna przypadkowa czynność doprowadza do uwolnienia/znalezienia wyjścia. Przy ponownym znalezieniu się w tych warunkach, zwierzę przystąpi do wykonania tej właśnie czynności, eliminując działania które poprzednio okazały się błędne. W ten sposób wyuczone działanie może stać się nawykiem. Uczenie się metodą prób i błędów jest uczeniem fakultatywnym.

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Metoda prób i błędów

W świetle kanonu Morgan'a wiele skomplikowanych/złożonych zachowan moze powstac w wyniku uczenia się tą metodą.

Kanon Morgana można ująć w formie zalecenia by unikać prób tłumaczenia badanej czynności (zachowania) zwierzęcia jako skutku jego wyższych zdolności psychicznych, jeśli można ją wyjaśnić jako efekt zdolności niższyc (zasada parsymonii).

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Metoda prób i błędów

Prawo efektu (Thorndike, 1911) - Im większe zadowolenie lub przykrość, tym większe wzmocnienie lub osłabienie związku (taka sama konkluzja, Pawłow 1904).

np. uczenie kotów

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie przez wgląd

Uczenie się przez wgląd (insight): Wgląd przejawiający się nagłym rozwiązaniem nowego i trudnego zadania (Aha moments) może prowadzić do zapamiętania zachowania skutecznego w danej sytuacji i przy istnieniu danego popędu. Ponieważ sam wgląd jest reorganizacją poprzedniego doświadczenia oparte na nim uczeni nie jest uczeniem w jednej próbie. Wgląd daje nową informację do doświadczeń uzyskanych poprzednio przy wykorzystaniu innych rodzajów uczenia - utajonego czy metodą prób i błędów. Na uczeniu się przez wgląd (dostrzeżenie związku przyczynowo-skutkowego) opiera się umiejętność omijania przez zwierzęta przeszkód. Uczenie to jest uczeniem fakultatywnym. Uczenie przez wgląd jest dobrze rozwinięte (zbadane!) u kręgowców wyższych.

Sultan, szympans Kohler'a, 1900s

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie przez wgląd

Etapy uczenia przez wgląd:

  1. Przygotowanie - ekspozycja na problem, stan tuż przed frustracją.

  2. "Inkubacja" - zdystansowanie się do problemu, poprzez czasowe "porzucenie go".

  3. Wgląd - eureka, olśnienie.

  4. Weryfikacja - testowanie rozwiazania i akumulacja doświadczenia, buforowanie w paimęci (jeśli rozwiązanie działa).

Reguła 3B: bed, bath and bus

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie przez wgląd - charakterystyka:

  • wgląd prowadzi do zmiany postrzegania
  • objawia się nagle
  • dzięki wglądowi dostrzega się wzorce
  • zrozumienie odgrywa znaczą rolę
  • wiek wpływa na wgląd, dorośli osągają lepsze wyniki niż dzieci
  • ważne jest doświadczenie
  • związek z uczeniem przez skojarzenie

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie się przez naśladowanie

Naśladowanie (uczenie społeczne) - wykonywanie przez osobnika nowych i nie zaprogramowanych genetycznie działań, podobnych do zaobserwowanych aktualnie lub wcześniej u innych osobników. Innymi słowy naśladowanie to zapamiętywanie cudzego zachowania i odbywa się to zwykle przy współistnieniu odpowiedniego popędu. Dalsze utrwalenie naśladowanych umiejętności w toku własnego działania opiera się na metodzie prób i błędów lub uczeniu motorycznym. Ten typ uczenia ma również charakter fakultatywny. Dobrze rozwinięty u ssaków, ale także ptaków (śpiew, żerowanie).

Whiten A, van de Waal E (2018) The pervasive role of social learning in primate lifetime development. Behavioral Ecology and Sociobiology 72:80, doi.org/10.1007/s00265-018-2489-3 video

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie się przez naśladowanie

zachowanie samicy

Carouso-Peck S, Goldstein MH (2019) Female social feedback reveals non-imitative mechanisms of vocal l in zebra finches. Current Biology 29(4):631-636,doi.org/10.1016/j.cub.2018.12.026

Nabywanie i modyfikowanie związków między bodźcem i reakcją

Uczenie się przez naśladowanie - pasywne/aktywne

[podstawa dla ewolucji kultury]

Uczenie motoryczne

Jeśli założymy, że mechanizm uczenia percepcyjnego polega na powstawaniu grup komórek rozpoznających określone wzorce bodźców to uczenie motoryczne może polegać na tworzeniu się w obszarach kory mózgowej motorycznych jednostek gnostycznych sterujących danym złożonym ruchem, jak pisanie liter, zapinanie guzików i inne. Zdolność ptaków do lotu jest wrodzona, ale w wyniku uczenia się motorycznego nabywa on wprawy w startowaniu, wykonywaniu skrętów i lądowaniu.

Pesce et al (2016) Variability of practice as an interface between motor and cognitive development. International Journal of Sport and Exercise Psychology 17(2):1-20, doi:10.1080/1612197X.2016.1223421

Mechanizmy przeliczające i synchronizacja rytmów

Orientowanie się w przestrzeni według położenia słońca wymaga u wielu zwierząt nauczenia się kierunku ruchu słońca po niebie i okresowego cechowania swego zegara fizjologicznego z zegarem słonecznym. Endogenne rytmy biologiczne są zsynchronizowane z rytmiką zjawisk zachodzących w środowisku, niemniej na skutek zmian w czasie konieczna jest ciągła korekta tej synchronizacji. Więcej o rytmach na wykładzie 13. Tę synchronizację można nazwać szczególnym rodzajem uczenia się, a proces ten jest obligatoryjny.


Pamięć

Ogólne cechy pamięci

Pamięć - właściwość układu nerwowego do zachowywania śladów bodźców w okresie dłuższym niż czas ich działania. Dzięki pamięci mogą być przechowywane w układzie nerwowym wrażenia, spostrzeżenia, asocjacje, wzorce percepcyjne, wzorce ruchowe a także bardziej złożone mechanizmy sterujące zachowaniem zwierzęcia. Pamięć dotyczy także biologicznych i społecznych konsekwencji aktów behawioralnych.

U podstaw pamięci leżą procesy nerwowe umożliwiające: 1) powstawanie śladu pamięciowego, czyli zapamiętywanie; 2) przechowywanie tego śladu, czyli pamiętanie; 3) odtwarzanie zakodowanego śladu, czyli przypominanie.

Bywają ślady trwałe, które utrzymują się przez wiele lat, a czasem nawet całe życie, większość jednak śladów jest nietrwała. Ulegają one zatarciu po krótszym lub dłuższym okresie w procesie zapominania. Trwałość pamięci zależy od szczebla rozwoju ewolucyjnego, owady mogą przechowywać ślady przez wiele dni, a nawet przenosić je przez okres przepoczwarzenia. U ssaków pamięć bodźców, zdarzeń, ruchów może teoretycznie trwać przez całe życie.

U ludzi dużą rolę w zapamiętywaniu odgrywa uwaga, motywacja, powtarzanie i wyodrębnianie bodźca, naturalność (tzn zgodność z wcześniejszym doświadczeniem) i walencja odbieranych wrażeń oraz życiowe znacznie opanowanego zadania.

Rodzaje pamięci

  1. Pamięć deklaratywna/jawna

    1. pamięć sensoryczna
    2. pamięć przemijająca
    3. pamięć długotrwała
  2. Pamięć niedeklaratywna/utajona/niejawna

    1. pamięć proceduralna
    2. poprzedzanie/prymowanie/torowanie
    3. proste warunkowanie klasyczne
    4. uczenie się nieasocjacyjne

Rodzaje pamięci

Wyróżnia się dwa główne systemy pamięci.

Pamięć deklaratywna/jawna - system pamięciowy, w jakim przechowywane informacje są łatwe do uświadomienia, werbalizacji lub wizualizacji. Z perspektywy neurobiologicznej, ten system pamięciowy jest związany z funkcjonowaniem hipokampa.

  1. pamięć sensoryczna  

  2. Pamięć przemijająca

  3. pamięć długotrwała  

Pamięć odgrywa ważną rolę w zachowaniu umożliwiając adekwatne przystosowanie się organizmu do środowiska w wyniku uczenia się. Nietrwałość pierwotnego (świeżego) śladu pamięciowego zabezpiecza układ nerwowy przed przechowywaniem nadmiernych ilości nieistotnej informacji i powoduje, że do pamięci długotrwałej trafia materiał o ważnym dla ustroju znaczeniu.

Pamięć sensoryczna:

Pamięć sensoryczna (ang. sensory memory) – jest zjawiskiem bardziej percepcyjnym niż pamięciowym, związanym z rejestracją bodźca danej modalności; pamięć sensoryczna przechowuje niewielką ilość informacji w bardzo krótkim czasie (<1s). Najlepiej tę pamięć ilustruje efekt Sperlinga, gdzie badanemu pokazuje się trzy rzędy kart, z których każdy zawiera cztery różne litery po czym następuje emisja tonu: wysoki, średni i niski, określające jeden z rzędów – badany ma podać litery w rzędzie odpowiadającym prezentowanemu tonowi. Oddalenie tonu o więcej niż 0.5 s uniemożliwia prawidłową odpowiedź.

Pamięć sensoryczna jest niezbędna do połączenia poszczególnych percypowanych elementów w jedną całość. Jej mechanizm nie jest znany, przypuszczalnie polega na efekcie następczym, tj utrzymywaniu pobudzenia w odpowiednich neuronach po ustaniu dopływu impulsów z obwodu wywołującego to pobudzenie.

– pamięć ikoniczna (ang. iconic memory) – związana z modalnością wzrokową

– pamięć echoiczna (ang. echoic memory) – związana z modalnością słuchową

Pamięć przemijająca

Pamięć krótkotrwała - pamięć robocza, operacyjna (ang. working memory) – terminologia zależy od konkretnej teorii – dotyczy przechowywania niewielkiej ilości informacji werbalnych bądź niewerbalnych, jakie są aktualnie używane. Zapamiętywanie jest szybkie, przebiega automatycznie i nie wymaga wysiłku. Czas przechowywania wynosi kilkanaście sekund do kilku lub kilkunastu minut. System ten charakteryzuje się brakiem trwałości, wrażliwość na zapominanie jest duża, tj. informacje zapomniane znikają bezpowrotnie. Pojemność tego systemu określa tzw. magiczna liczba Millera 7±2. Teoria pamięci roboczej wiąże procesy pamięci z funkcjami wykonawczymi i uwagą. Przykładem pamięci krótkotrwałej jest zapamiętanie numeru telefonu na czas niezbędny do jego wybrania w telefonie.

Metody badania pamięci świeżej: na podstawie badania reakcji odroczonych.

Reakcja odroczona - forma reakcji ujawniająca się wówczas, gdy wykonanie czynności mającej być odpowiedzią na dany bodziec jest możliwe dopiero po określonym okresie odroczenia. Czas odroczę nia, po upływie którego badany jest w stanie wykonać prawidłową reakcję, stanowi jeden ze wskaźników ->-trwałości pamięci.

  • Liczba Millera - maksymalna liczba informacji jaką człowiek jest w stanie rozróżnić bezpośrednio, przyjmuje się rozrzut między 5 a 9, czyli 7±2 - wynika za ograniczenia pamięci krótkotrwałej.

Pamięć przemijająca

Pamięć prospektywna (ang. prospective memory) – dotyczy odraczania reakcji, pamiętania o czymś, co ma być wykonane w przyszłości w określonym miejscu i czasie; stanowi jak gdyby połączenie pamięci epizodycznej i funkcji wykonawczych

Pamięć długotrwała

Pamięć długotrwała (ang. long-term memory, LTM) – dotyczy informacji zapamiętanych trwale, skonsolidowanych.Polega na zakodowaniu śladu pamięciowego w monokularnej strukturze neuronu. Tak zakodowany ślad nazywamy engramem. Stopień utrwalenia engramu może być różny dlatego wyodrębniono pamięć permanentną (trwającą przez całe życie).

Etapy pamięci dlugotrwałej:

  1. Zapisywanie informacji (ang. encoding): zapamiętywanie/kodowanie.
  2. Przechowywaniu (ang. storage).
  3. Wydobywanie (ang. retrieval)/„odtwarzanie”/„odpamiętywanie”.

Wyróżnia się przynajmniej dwie kategorie „odpamiętywania”:

  1. przypominanie (ang. recall) – aktywny proces samodzielnego uzyskania dostępu do danej informacji (ang. free recall – swobodne przypominanie) lub z pomocą jakiejś wskazówki, podpowiedzi (ang. cued recall – przypominanie z podpowiedzią). Przypominanie wymaga użycia specyficznych strategii przeszukiwania informacji w pamięci.

  2. rozpoznawanie (ang. recognition), lub pamięć rozpoznawcza (ang. recognition memory) – proces mniej obciążający system poznawczy w porównaniu do swobodnego przypominania, polegający na zidentyfikowaniu napływającej informacji z narządów zmysłu jako już znanej.

Pamięć długotrwała

Pamięć epizodyczna (ang. episodic memory) – dotyczy zdarzeń mających określone umiejscowienie w czasie i przestrzeni, osadzonych w kontekście autobiograficznym.

  • pamięć świeża (ang. recent memory) – pojęcie odnosi się do zawartości pamięci epizodycznej i określa wspomnienia z okresu minionej godziny, dnia, czy kilku tygodni. Prawdopodobnie najczęściej jest stosowane w medycynie w odniesieniu do badania zdolności do zapamiętywania nowych informacji, często niesłusznie utożsamiane z pojęciem „pamięci krótkotrwałej”.

  • pamięć dawna (ang. remote memory) – pojęcie odnosi się do zawartości pamięci epizodycznej i określa wspomnienia sięgające daleko wstecz, do okresu dzieciństwa, dawno dobrze utrwalone. Prawdopodobnie najczęściej jest stosowane w medycynie, w związku z pojęciem pamięci „świeżej”.

Pamięć semantyczna (ang. semantic memory) – dotyczy faktów które nie mają wyraźnego osadzenia autobiograficznego, ogólnej wiedzy pozbawionej kontekstu; w węższym rozumieniu: znaczenie słów i zdań.

Pamięć kontekstualna (ang. contextual memory), pamięć źródła (ang. source memory) – dotyczy kontekstu nabywanych informacji, pamięci o tym, jak i gdzie przyswojono dane informacje (ang. item memory)

Pamięć długotrwała

Trzy możliwe mechanizmy pamięci długotrwałej:

  1. teoria morfologiczna – krążenie impulsów anatomicznie zmienia neurony

  2. teoria biochemiczna – istotą engramu są kwasy nukleinowe lub białka

  3. teoria glejowo-synaptyczna – powstanie śladu pamięciowego polega na rozroście komórek glejowych wokół neuronów i synaps.

Rodzaje pamięci

Pamięć niedeklaratywna/utajona/niejawna (ang. nondeclarative/implicite memory) – system pamięciowy, w jakim przechowywane informacje nie poddają się łatwo werbalizacji czy wizualizacji, ujawniają się raczej poprzez zachowanie i nie zawsze muszą być uświadamiane. Z perspektywy neurobiologii ten system charakteryzuje się tym, że nie jest związany z aktywnością hipokampa.

a) pamięć proceduralna   
b) poprzedzanie   
c) proste warunkowanie klasyczne   
d) uczenie się nieasocjacyjne   

Rodzaje pamięci

Pamięć proceduralna (ang. procedural memory), uczenie się umiejętności (ang. skill learning) i nawyków (ang. habit learning) – stopniowe nabywanie wprawy w jakiejś czynności, zarówno poznawczej, jak i związanej z kontrolą motoryczną, interakcją zmysłu równowagi i koordynacji wzrokowo-motorycznej, jak np. jazda na rowerze. Pamięć proceduralna niewątpliwie nie jest pamięcią ulotną, stąd też można ją przedstawiać jako pamięć długotrwałą.

Rodzaje pamięci

Poprzedzanie, prymowanie, torowanie (ang. priming) – w zasadzie nie jest to system pamięci, ale raczej zjawisko, czy nawet procedura doświadczalna w badaniach psychologicznych, poprzez którą tworzona jest jakaś forma pamięci. Efekt poprzedzania to wpływ wcześniejszej ekspozycji bodźca na późniejszą aktywność z nim związaną.

Efekt poprzedzania można podzielić z punktu widzenia aspektu bodźca, który wywołuje efekt:

– poprzedzanie percepcyjne
– poprzedzanie semantyczne

Efekt poprzedzania można podzielić też ze względu na konsekwencje, jakie wywołuje:

– poprzedzanie pozytywne (torowanie) ma miejsce wówczas, kiedy wcześniejsza ekspozycja danego bodźca ułatwia wykonywanie jakiegoś zadania, czynności, choćby poprzez zmniejszenie czasu reakcji

– poprzedzanie negatywne ma miejsce wówczas, kiedy wcześniejsza ekspozycja bodźca utrudnia wykonywanie danego zadania, czynności, choćby poprzez wydłużenie czasu reakcji

Rodzaje pamięci

Proste warunkowanie klasyczne (ang. classical conditioning) – to również nie jest w rzeczywistości system pamięci, tylko procedura doświadczalna w badaniach psychologicznych, jak i w badaniach nad uczeniem się zwierząt, ukazująca pewne zjawisko. Istotne jest, że do systemu pamięci niedeklaratywnej zalicza się wyłącznie najprostsze formy warunkowania klasycznego, np. procedury warunkowania lęku; odruchy zachodzą bez udziału hipokampa. Bardziej złożone formy warunkowania klasycznego wymagają już udziału hipokampa, więc wówczas zalicza się je do systemu pamięci deklaratywnej.

Uczenie się nieasocjacyjne (ang. nonassosiative learning), tj. habituacja i sensytyzacja – w tym przypadku również trudno mówić o rzeczywistym systemie pamięci, niemniej jednak takie zjawiska istnieją i można je traktować jako przykład zjawisk z zakresu pamięci innej, niż deklaratywna.

Rodzaje pamięci