Reakcje przerzutowe / zachowania ambiwalentne - pojawiają się przy jednoczesnym pobudzeniu silnych antagonistycznych popędów; formy zachowania się, w tym także pozy, normalnie pojawiające się adekwatnie do okoliczności czyli na swoim miejscu (tzn autochtonicznie), które w sytuacji konfliktu popędów występują nie na swoi miejscu (allochtonicznie). Reakcje allochtoniczne często różnią się w szczegółach od swoich pierwowzorów.
Działania przerzutowe ~ działania przemieszczone Pojawia się gdy osobnik jest pod wpływem popędu jednocześnie hamowanego przez inną motywacje. Wówczas osobnik wykonuje wprawdzie działanie, ale zmienia jego obiekt (np. samiec czując strach przed kopulacją z jedną samicą będzie kopulował z inną). Podobnie z agresją, jeśli jest hamowana (przez hierarchiczne uwarunkowania) może dojść do agresji przeniesionej na innego osobnika (np. stojącego niżej w hierarchii).
Współwystępowanie dwu przeciwstawnych tendencji może prowadzić do ambiwalencji. Przejawia się ona w alternacji lub nakładaniu się dwóch form zachowania się. Np. podczas zalotów obserwuje się agresję.