Question 1

Risk-free rate:

10-year government bond rate: 6.89%. We choose this rate because we want to date back as long as possible. Meanwhile, since the market benchmark should be in the same period of risk-free rate, we can also ensure that the market premium calculated in this way has the lowest standard error.

However, Hong Kong government is graded as A3 by Moody’s from 1998 to 2001(https://zh.tradingeconomics.com/hong-kong/rating), so we should substract a DRP to the risk-free rate. Whereas, we couldn’t find the DRP data in 2000, so we just stick to the data in lecture notes which shows that default spread should be 115 bp.

Thus, Historical risk free rate = Government bond rate - default spread = 6.89% - 1.15% = 5.47%

We choose the current yield of the ten-year bond as the current risk free rate. Current risk free rate = Current yield - default spread = 6.37% - 1.15% = 5.22%

Market risk premium:

The market return should be in the same time frame as the risk-free rate so we choose All ordinaries index at Jun 91 to Jun 01 = 14.1%

\[ Market \quad risk \quad premium = 14.1\% - 5.47\% = 8.63\% \]

WACC:

cost of debt:

From exhibit 9, the cost of debt should be 6.64%

cost of equity

From exhibit 9, the beta should be 1.311

\[ k_{e} = k_{RF} + (k_{m} - k_{RF}) * \beta = 5.22 + 1.311 * 8.63 = 16.54 \]

\[ WACC = w_{d} k_{d} (1-T) + w_{e}k_{e} = \frac{0.8}{1+0.8} * 6.64 * (1 - 0.16) + (1 - \frac{0.8}{1+0.8})* 16.54 = 11.47 \]

Question 2

Infrastructure

\[ WACC_{Inf} = \frac{0.8}{1+0.8} * 8.63 *(1-0.16) + (1 - \frac{0.8}{1+0.8}) * (5.22 + 1.078*8.36) = 11.13 \]

Telecom

\[ WACC_{Tel} = \frac{0.8}{1+0.8} * 7.07 *(1-0.16)+ (1 - \frac{0.8}{1+0.8}) * (5.22 + 1.027*8.36) = 10.31 \]

Property

Sun Hong Kai properties Sino Land Henderson Land Cheung Kong Holdings
Beta 1.298 1.093 1.171 1.212
D/E 23.17% 31.69% 20.60% 11.7%
Unleveraged Beta 1.0865 0.8632 0.9983 1.1035
Average unlevered Beta 1.0129
Levered Beta 1.6936
Cost of debt 6.4 7.9 7.4 5.6
Average cost of debt 6.825

\[ WACC_{Pro} = \frac{0.8}{1+0.8} * 6.825 * (1-0.16) + (1 - \frac{0.8}{1+0.8})*(5.22 + 1.6936 * 8.36) = 13.32 \]

Construction

ITC Corporation
Beta 0.922
D/E 46.97%
Unleveraged Beta 0.6611
Average unlevered Beta 0.6611
levered Beta 1.1054
Cost of debt
Average cost of debt 7

Note that we ignored Chevalier Construction in our computation because the cost of debt of this company is NA. We think that including this company will bias the result of WACC.

\[ WACC_{Con} = \frac{0.8}{1+0.8} * 7 * (1-0.16) + (1 - \frac{0.8}{1+0.8})*(5.22 + 1.1054 * 8.36) = 10.65\]

Hotel

HK & Shanghai Hotel Far East Hotels
Beta 0.83 0.978
D/E 46.61% 8.06%
Unleveraged Beta 0.5965 0.9160
Average unlevered Beta 0.7562
levered Beta 1.2644
Cost of debt 11.26 12.69
Average cost of debt 11.975

\[ WACC_{Hotel} = \frac{0.8}{1+0.8} * 11.975 * (1-0.16) + (1 - \frac{0.8}{1+0.8})*(5.74 + 1.2644 * 8.36) = 13.24 \]

Question 3

\[ Operating \quad margin = EBIT / total \quad revenue = 2616 / 20535 = 12.74\% \]

\[ NOPAT = EBIT(1-t) = 2616 \times (1-0.16) = 2197.44 \]

Total capital = Bank$other loan + Finance lease + creditors + shareholder’s fund + minority interest + convertible bond + long-term liability = 4710.4 + 11.5 + 10614.2 + 58208.1 + 17298.7 + 1162.2 + 33611.9 = 125617

Non-operating assets = property held for sale + stocks + other investments = 23688.3 + 348.2 + 9945.3 = 33981.8

TOC = Total capital - Non-operating assets = 125617 - 33981.8 = 91635.2

NOPAT return on capital = 2197.44/91635.2 = 0.02398

\[ EVA_{company} = NOPAT - WACC * TOC = 2197.44 - 0.1147 * 91635.2 = -8313.12 \]

Property Construction Hotel Infrastructure Telecommunication
TAV 52250 3665 8177 2801 4687
Percentage 72.16% 5.06% 11.29% 3.87% 6.47%
TOC 66119.88 4637.88 10347.60 3544.53 5931.18

\[ EVA_{Pro} = NOPAT_{Pro} - WACC_{Pro} * TOC_{Pro} = 1356 * (1-0.16) - 0.1332 * 66119.88 = -7668.13 \]

\[ EVA_{Con} = NOPAT_{Con} - WACC_{Con} * TOC_{Con} = 411 * (1-0.16) - 0.1065 * 4637.88 = -148.69 \]

\[ EVA_{Hotel} = NOPAT_{Hotel} - WACC_{Hotel} * TOC_{Hotel} = 479 * (1-0.16) - 0.1324 * 10347.60 = -967.66 \]

\[ EVA_{Inf} = NOPAT_{Inf} - WACC_{Inf} * TOC_{Inf} = 312 * (1-0.16) - 0.1113 * 3544.53 = -132.43 \]

\[ EVA_{Tel} = NOPAT_{Tel} - WACC_{Tel} * TOC_{Tel} = -252 * (1-0.16) - 0.1031 * 5931.18 = -823.18 \]