Ipadien medaanikäyttöaste on ollut 82 prosenttia, tarkoittaen laina-ajan osuutta ajasta jonka iPad on ollut lainattavissa kokoelmassa käyttöönottohetkestä poistoon.

Asiakkaiden tilastointiryhmien lyhenteet
Lyhenne Selite
HTDK Humanistinen tiedekunta
YTDK Yhteiskuntatieteellinen tiedekunta
ITDK Informaatioteknologian tiedekunta
MTDK Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta
KTDK Kasvatustieteellinen tiedekunta
LTDK Liikuntatieteellinen tiedekunta
TTDK Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu

iPadit ovat olleet pääasiassa opiskelijoiden suosiossa, mutta myös yliopiston henkilökunta ja kirjaston oma henkilökunta on lainannut laitteita käyttöönsä.

Uniikkeja lainaajia asiakasryhmässä ja lainakerrat ryhmään kuuluvaa asiakasta kohti
Asiakasryhmä Lainakertoja Uniikkeja asiakkaita ryhmässä Lainakerrat asiakasta kohti
HTDK opiskelijat 708 183 3.9
YTDK opiskelijat 531 117 4.5
KTDK opiskelijat 340 93 3.7
Kirjasto 268 31 8.6
MTDK opiskelijat 165 51 3.2
LTDK opiskelijat 150 44 3.4
TTDK opiskelijat 87 38 2.3
ITDK opiskelijat 58 26 2.2
Muut opiskelijat 50 6 8.3
Muut asiakkaat 33 5 6.6
Avoin yo opiskelijat 11 3 3.7
Ammattikorkeakoulut 10 3 3.3
HTDK henkilökunta 10 5 2.0
KTDK henkilökunta 6 3 2.0
ITDK henkilökunta 1 1 1.0
LTDK henkilökunta 1 1 1.0
YTDK henkilökunta 1 1 1.0

Humanistis-yhteiskuntatieteellisten alojen opiskelijat ovat olleet selkeästi aktiivisin lainaajaryhmä. He ovat myös kirjaston fyysisten kokoelmien aktiivisimpia käyttäjiä. On mahdollista, että IT-tiedekunnan opiskelijoilla on käytössään merkittävästi enemmän omia laitteita muihin opiskelijaryhmiin verrattuna, joten tästä syystä heidän osuutensa lainaajista en verraten pieni. Vaikka iPadien lainausoikeus on rajoitettu yliopiston opiskelijoihin ja henkilökuntaan, lainaustilastoissa näkyy myös muita tilastointiryhmiä. Selitys tälle on, että yksittäisillä asiakkailla voi olla tiedoissaan tallennettuna useampi tilastointiryhmä, jolloin he näkyvät tilastossa kunkin tilastointiryhmän kohdalla.

Kuten kaikkien aineistojen lainaus, myös iPadien lainausmäärät vaihtelevat vuodenkierron mukaan. Tavallisesti padin laina-aika on kaksi viikkoa, mutta juhlapyhinä ja kesäisin on käytetty tästä poikkeavaa, pisimmillään kuukauden mittaista laina-aikaa.

Asiakkaille tarjolla olevien laitteiden määrä on vaihdellut. Laitekantaa on uusittu, jolloin vanhimpia vuonna 2013 hankittuja laitteita on poistettu kierrosta.

Dokumentin lähdekoodi on ladattavissa Gist-palvelusta.