Paul Freire a tolerancia

„Tolerancia neznamená meniť sa.“ – Paulo Freire

Esej k rozhovoru

Z rozhovoru ma osobne najviac zaujala téma tolerancie. Skutočnosť, že je rozhovor starý už približne 30 rokov a otázka potreby, možno až povinnosti byť tolerantný, je stále aktuálna, naznačuje, že napriek rýchlosti, akou sa svet mení, zostávajú základné charakterové vlastnosti ľudí veľmi podobné. Technológie, politické systémy aj spoločenské normy sa vyvíjajú, no schopnosť prijímať odlišnosť a rešpektovať iný názor ostáva rovnakou výzvou. Zdá sa, že problém tolerancie nie je otázkou doby, ale podstaty ľudskej povahy.

Freire spomínal, že byť tolerantný neznamená meniť sa. Túto myšlienku by som ešte rozšíril. Myslím si, že podstatou tolerancie je predovšetkým nesnažiť sa meniť ostatných podľa vlastných predstáv alebo ich nútiť prijať náš pohľad na svet. Tolerancia neznamená vzdanie sa vlastných hodnôt, ale schopnosť žiť vedľa niekoho, kto ich môže mať odlišné.

Hlavné myšlienky, ktoré som si z toho odniesol:

  • Rozdielnosť vytvára priestor na individuálny aj skupinový pokrok.

  • Stret rôznych názorov často vedie k hľadaniu lepších riešení.

  • Bez schopnosti tolerovať iné postoje by sme sa zatvárali do vlastnej bubliny.

Zaujala ma aj myšlienka, že tolerancia sa nerovná naivite. S týmto tvrdením plne súhlasím. Tolerancia neznamená pasívne prijímať všetko bez kritického myslenia. Znamená skôr uvedomiť si, že určitá myšlienka, princíp či teória nemusia byť jediné správne. Je to prejav intelektuálnej pokory, ale aj sebaistoty. Len človek, ktorý si je dostatočne istý svojimi hodnotami, dokáže viesť otvorenú diskusiu, obhájiť svoj názor a zároveň byť pripravený ho upraviť, ak sa stretne s presvedčivejšími argumentmi.

Zároveň si myslím, že tolerancia má aj svoje hranice. Nemala by znamenať prijímanie správania, ktoré ubližuje iným alebo potláča základné práva a dôstojnosť človeka. Skutočná tolerancia teda nie je slabosťou, ale vedomým postojom, ktorý si vyžaduje zodpovednosť a morálnu vyspelosť. Byť tolerantný je náročnejšie než odsudzovať, pretože vyžaduje sebareflexiu, schopnosť počúvať a ochotu porozumieť.

Preto považujem tému tolerancie za nadčasovú.